fallback

ЕК: Румъния е на прав път

Докладът за северната ни съседка подчертава напредъка в редица области, където се виждат признаци за устойчивост

15:48 | 28.01.15 г. 9
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Докладът за Румъния на Европейската комисия показва последователен напредък по заложените цели за справяне с корупцията и проблемите в съдебната система през 2014 г. Все пак документът показва и кои са допълнителните мерки. Това са основните изводи в поредния доклад на ЕК по Механизма за сътрудничество и проверка за северната ни съседка, който бе представен заедно с документа за България. 

"Румъния е поела по правилния път и трябва да се придържа към него", каза заместник-председателят на Европейската комисия Франс Тимерманс. "Справянето с корупцията остава най-голямото предизвикателство и най-големият приоритет“, добавя той.

„Доверието на румънците в съдебната система като цяло и по-конкретно в преследването на корупцията се е увеличило. Като цяло има и повече професионализъм в правораздаването", каза още той.

По думите му Комисията ще продължава да подкрепя усилията на Румъния за постигане на независими назначения в съдебната система, приключване на неуредените законодателни инициативи и систематична борба с корупцията.

Докладът за Румъния подчертава напредъка в редица области, където се виждат признаци за устойчивост.

"Действията, предприети от ключови правосъдни институции за справяне с корупцията по високите етажи на властта, са запазили впечатляваща инерция", пише още в съобшението на ЕК. От своя страна това е допринесло за повишеното доверие сред румънците в правосъдната система като цяло и в преследването на корупцията.

Тази тенденция е била подкрепена от по-голям професионализъм в правосъдната система, включително готовност за защита на нейната независимост по по-последователен начин и проактивен подход към последователни съдебни практики. Сега съществува възможност този прогрес да се тества в деликатни моменти, особено при ключови назначения, пише още в доклада.

В същото време все още съществува усещане, че напредъкът трябва да бъде консолидиран и допълнително гарантиран. Въпреки че прилагането на различните кодекси (Гражданският процесуален, наказателният и наказателно-процесуалният кодекс) показа, че правителството и съдебната система работят заедно по продуктивен и прагматичен начин, година по-късно много законодателни проблеми остават неуредени.

Все още има разминаване в някои съдебни решения, което буди безпокойство у ЕК. В решенията на парламента за това дали прокуратурата да третира депутатите както останалите граждани липсват обективни критерии и надеждна времева рамка. 

Комисията смята, че мониторинговият процес в рамките на Механизма за сътрудничество и проверка, възможностите от еврофондовете и конструктивният ангажимент от страна на ЕК и на много държави членки продължават да бъдат ценна подкрепа за реформите в Румъния. 

Анализът на ЕК се основава на оценка за напредъка, постигнат от румънските власти и на информацията, подадена от държавите членки, международни организации, независими експерти и различни други източници. Комисията е осъществила и няколко мисии в страната, като в докладите се вземат предвид и отговорите на Букурещ на изготвените от ЕК подробни въпросници.

По същото време бе представен и докладът за България, в който се посочва, че корупцията може да се разглежда като една от причините за отлив на инвеститори, поради което борбата с нея е една от ключовите задачи пред страната. Препоръка към страната ни е и да се преразгледат процедурите за конфликт на интереси, за да бъдат те ефективни и безпристрастни. 

Припомняме, че механизъмът за сътрудничество и проверка бе създаден от ЕК на 1 януари 2007 г., за да се оценят ангажиментите на България и Румъния в областите на съдебната реформа и борбата срещу корупцията и организираната престъпност. ЕК оповести първите си доклади на 27 юни 2007 г., а последният годишен доклад беше публикуван на 22 януари 2014 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:45 | 12.09.22 г.
fallback